Robusta jako alternatywa dla arabici

afrykańska robusta

Bardzo modny staje się ostatnio niezbyt dobrze znany do niedawna gatunek kawy, jakim jest robusta. Wydaje się, że przez wzgląd na właściwości tej kawy i jej smak jej popularność nie powinna absolutnie nikogo dziwić.

Co warto wiedzieć o robuście?

smaczna kawa robusta

ziarna robusty

Kawa ta pod wieloma względami znacząco różni się od najpopularniejszej jak na razie kawy, czyli od arabici. Główna różnica polega na zawartości kofeiny w obu tych gatunkach. Oczywiście, zawartość ta zależy również od rodzaju arabici czy robusty, generalnie jednak, zawsze w tej pierwszej kofeiny jest znacznie więcej.

Obecność dużych ilości kofeiny ma pewne konsekwencje. Przede wszystkim, wystarczy niewielka ilość robusty, aby porządnie się pobudzić. To właśnie kofeina jest bowiem składnikiem kawy odpowiedzialnym za jej właściwości pobudzające. Nadmiar kofeiny może być jednak szkodliwy, dlatego też należy ograniczać ilość spożywania mocnej kawy.

Warto też zauważyć, że robusta oprócz właściwości pobudzających ma również interesujące walory smakowe. Bez wątpienia, ma wyrazisty, bardzo mocny smak robusty niebagatelne znaczenie ma również kofeina.

Skąd pochodzi robusta?

Dzisiaj trudno jest wskazać jeden region, z którego pochodzi omawiana kawa. Tak naprawdę bowiem, jest bardzo wiele miejsc, w których się ją uprawia. Kiedyś obecna była jedynie w Afryce, dzisiaj jednak, Afryka wcale nie dysponuje największą liczbą upraw. Więcej jest ich chociażby w Wietnamie, jak i w innych krajach azjatyckich. Łatwo również znaleźć uprawy robusty w krajach położonych na kontynencie amerykańskim, zwłaszcza w krajach południowych, gdzie panuje odpowiednio wysoka temperatura.