Filiżanki do kawy – różne wysokości do różnych rodzajów kawy

Polacy coraz częściej piją kawę, serwując ją w specjalnie do tego celu zakupionych filiżankach. Jednak w odróżnieniu od trendu, obowiązującego jeszcze kilka lat temu, gdy w wielu polskich domach pojawiały się filiżanki do kawy stosowane do każdego rodzaju podawanej kawy, obecnie wybierane są filiżanki, których wielkość i kształt idealnie współgra z wybranymi rodzajami gorących naparów. Co zatem można spotkać na rynku i co warto nabyć, aby móc się delektować ulubionym napojem w domu?

Od filiżanki do espresso po filiżankę do cappuccino

filiżanka do kawy espresso

wyjątkowa filiżanka do espresso

W wielu sklepach z porcelaną oraz z akcesoriami do kawy można znaleźć różne rodzaje filiżanek do kawy, które dodatkowo mogą być dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. W domu zwykle wykorzystuje się jeden, maksymalnie dwa rodzaje filiżanek, dlatego przed ich zakupem należy się zastanowić, po jaki rodzaj kawy najczęściej sięgają domownicy. Najmniejsze są filiżanki do espresso, w których można podawać od 50 do 70 ml gorącego naparu. Takie filiżanki charakteryzują się cylindrycznym kształtem i są naczyniami o grubych ściankach. Największa pod względem objętości jest filiżanka do cappuccino, w której mieści się około 200 ml naparu. Filiżanka do cappuccino rozszerza się ku górze lub też jest filiżanką, która jest wybrzuszona po bokach.

Bardzo podobne filiżanki do herbaty

W niektórych przypadkach można bardzo łatwo pomylić filiżanki do kawy z filiżankami do herbaty. Szczególnie łatwo o pomyłkę w przypadku filiżanek do caffe late lub caffe au lait, czyli do klasycznej czarnej kawy podawanej z dodatkiem gorącego mleka. Taką kawę podaje się w prostych filiżankach bez wybrzuszeń, która jest bardzo szeroka od góry. Podobny kształt mają również filiżanki do herbaty, jednak różni je grubość: herbatę serwuje się w filiżankach z cienkiej porcelany, z kolei kawa powinna być podawana w filiżankach o grubych ściankach, które utrzymują ciepło. Niektóre rodzaje kawy, jak np. latte macchiatto, podaje się w wysokich przezroczystych szklankach z uchwytem. Ze względu na temperaturę składników szklanka powinna być wykonana z grubego, żaroodpornego szkła. Szklane wysokie szklanki o grubych ściankach pozwalają również na podkreślenie oryginalności cafe Mocha.

Dostępność na rynku różnych rodzajów filiżanek, które dodatkowo mogą zaskakiwać swoim wykończeniem, sprawia, że warto mieć w domu co najmniej dwa różne komplety filiżanek. Umożliwi to dopasowanie filiżanek do kawy, jaką będą pić nieoczekiwani goście. Przy zakupie filiżanek do kawy należy zwracać uwagę na grubość porcelany, aby ich nie pomylić z filiżankami do herbaty.