Najlepszy ekspres przelewowy do kawy

przelewowy ekspres do porannej kawy

Przelewowy ekspres jest nadal najczęściej kupowanym rodzajem ekspresu do kawy, jaki można spotkać w polskich domach. Po chwilowej modzie na kawę z kapsułek, która okazała się być dość drogą kawą w codziennym użytkowaniu, wielu kawoszy powróciło do tradycyjnej metody zaparzania gorącą wodą z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Jaki ekspres można zatem uznać za najlepszy?

Jak obsługiwać ekspres przelewowy do kawy

Ideą ekspresów przelewowych jest możliwość wykorzystania zmielonej kawy, którą użytkownik urządzenia może dowolnie dozować, oraz jej zaparzanie poprzez powolne przelewanie przez zmieloną kawę wrzącej wody. Taka metoda jest dużo zdrowsza od parzenia kawy poprzez zalanie wrzątkiem. Powolne przelewanie umożliwia wydobycie pełni aromatu, a w niektórych modelach ekspresów można dodatkowo ustawić intensywność uzyskanego naparu, co znacząco ułatwia obsługę ekspresu. Każdy ekspres do kawy przelewowy jest bardzo łatwy i tani w obsłudze. Do przygotowania naparu potrzebna jest zmielona kawa, choć niektórzy producenci ekspresów poszli dalej i oferują ekspresy z niewielkimi młynkami do mielenia, oraz woda, przydatne bywają również filtry, które w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach mogą być zastąpione przez wbudowany filtr. Uzupełnienie wody w pojemniku oraz zapewnienie kawy do zaparzenia w zupełności wystarczą, aby powstał aromatyczny napar. O jego odpowiednią temperaturę zadba szklany dzbanek, który stoi na podgrzewanej płycie, albo dzbanek z funkcją termosu, który umożliwi przechowywanie kawy. Rodzaj dzbanka zależy od rodzaju i modelu ekspresu przelewowego.

Kiedy sięgnąć po ekspres?

Choć najczęściej ekspresy przelewowe kojarzą się z możliwością zaparzenia większej ilości kawy (pojemność największych dzbanków może sięgać nawet 2 litrów), to na rynku są dostępne także modele z niewielkimi dzbankami, w których zmieści się dokładnie tyle naparu z kawy, ile potrzeba dla jednej osoby. Jednak także wtedy, gdy dzbanek jest większy, można zaparzyć w nim mniejszą ilość kawy, odpowiednio dobierając ilość kawy i wody. Przelewowy ekspres do kawy jest idealny, gdy w ciągu dnia pijemy dużą ilość kawy, która powinna być ciągle podgrzana. Zapewnia to podgrzewana płyta, która utrzymuje temperaturę naparu. Nowoczesny ekspres do kawy przelewowy sprawdzi się także w domach, w których rano nie ma czasu na parzenie kawy. Wystarczy wybrać model z opcją automatycznego włączenia, aby cieszyć się gorącym naparem z kawy.