Kafeterka – tani sposób na kawę ciśnieniową

kafeterka to tani sposób na kawę ciśnieniową

Kawa z ekspresu ciśnieniowego przez kawoszy uznawana jest za najsmaczniejszą kawę, która jest również bardzo aromatyczna i w pełni wykorzystuje zmielone ziarna kawy. Jednak nie każdy miłośnik kawy może sobie pozwolić, także finansowo, na zakup profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego, dlatego warto sięgnąć po tradycyjną alternatywę, jaką może się stać kafeterka.

Czym jest kafeterka?

kafetiera bialetti

kafetiera bialetti mukka express

Kafeterka, zwana również kawiarką lub kafererą, jest tradycyjnym naczyniem, wykorzystywanym do parzenia kawy w wybranych krajach. Jest ona dość powszechnie używana we Włoszech czy w Turcji oraz wszędzie tam, gdzie jest dostęp do otwartego ognia lub kuchni z palnikami. Bez względu na materiał, z jakiego jest wykonana, tradycyjna kafeterka składa się z trzech jednakowych część. Jej dół stanowi komora, do której należy nalać wodę, przy czym ta komora wyposażona jest w zawór bezpieczeństwa. Wysokość lustra wody nie powinna przekroczyć poziomu zaworu. Na komorę z wodą nakłada się specjalne sitko z kawą, na które nakręca się górną komorę. To w niej znajdzie się zaparzona kawa. Górną komorę od sitka oddziela specjalna uszczelka, która jest elementem najbardziej narażonym na zniszczenie. Działanie kafeterki wykorzystuje podgrzewanie wody, która poprzez wytworzenie podciśnienia przedostaje się do górnej komory. Wszystkie kawiarki z metalu lub z ceramiki należy podgrzewać na kuchence, nowoczesne wersje kawiarek mogą działać w oparciu o energię elektryczną.

Kilka zasad przy wyborze kafeterki

Najpowszechniejsze w użyciu są kafeterki tradycyjne, wykonane z metalu. Najpopularniejsze są kafeterki z aluminium o charakterystycznej kanciastej budowie, które równocześnie są najtańsze. Nieco droższe są ze stali, które różnią się od tych wykonanych z aluminium gładką powierzchnią. Do grona kawiarek z metalu dołączyły również kawiarki z ceramiki, które również działają poprzez ich podgrzewanie na palnikach. Wszystkie one mogą być stosowane na kuchenkach różnego typu, przy czym przy płytach indukcyjnych może być wskazane sięganie po kafeterki dostosowane jedynie do tego typu kuchenek.

Charakterystyczny kształt kafeterki posiadają również kawiarki działające na energię elektryczną, które automatycznie się wyłączają po powstaniu naparu z kawy. W czasie zakupu kafeterki należy zwrócić uwagę na to, aby jej klapa nie odchylała się, bowiem trzeba ją będzie trzymać w czasie podgrzewania. Kolejnym istotnym elementem jest dostępność części zamiennych, w szczególności dotyczy to wymiany uszczelek.